Samsung Galaxy J7
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 152.2 x 78.7 x 7.5 mm (5.99 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes (Snapdragon model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-J700F, SM-J700H, SM-J700M, SM-J700T, J7, SM-J700T1, SM-J700K, SM-J700P, SM-j7008 |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 released?
The Samsung Galaxy J7 was announced 2015, June.
What is the Samsung Galaxy J7's display size?
The Samsung Galaxy J7 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 have?
The Samsung Galaxy J7 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 have?
The Samsung Galaxy J7 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 have?
The Samsung Galaxy J7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 run?
The Samsung Galaxy J7 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.