Samsung Galaxy K zoom
3.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.8 inches · 720×1280
- Camera20.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2430 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy K zoom is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.8 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Hexa-core (4x1.3 GHz Cortex A7 & 2x1.7 GHz Cortex A15) chipset, a 20.7 MP main camera, a 2430 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy K zoom at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SM-C111, SM-C115 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SM-C111, SM-C115 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-C115 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 137.5 x 70.8 x 16.6 mm (5.41 x 2.79 x 0.65 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Exynos 5260 Hexa |
| CPU | Hexa-core (4x1.3 GHz Cortex A7 & 2x1.7 GHz Cortex A15) |
| GPU | Mali-T624 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Xenon & LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps |
| Single | 20.7 MP, 1/2.3", 24-240mm, 10x optical zoom, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 1.3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2430 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Electric Blue, Shimmery White |
| Models | SM-C115, SM-C111 |
| Price | About 490 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy K zoom released?
The Samsung Galaxy K zoom was announced 2014, April.
What is the Samsung Galaxy K zoom's display size?
The Samsung Galaxy K zoom has a 4.8 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy K zoom have?
The Samsung Galaxy K zoom comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy K zoom have?
The Samsung Galaxy K zoom is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy K zoom have?
The Samsung Galaxy K zoom features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Samsung Galaxy K zoom battery capacity?
The Samsung Galaxy K zoom has a 2430 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy K zoom support 5G?
No, the Samsung Galaxy K zoom does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy K zoom run?
The Samsung Galaxy K zoom runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy K zoom?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy K zoom at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.