Samsung Galaxy M10
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy M10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy M10 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 155.6 x 75.6 x 7.7 mm (6.13 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0, 32mm (normal) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Charcoal Black |
| Models | SM-M105F, SM-M105G, SM-M105Y, SM-M105M |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy M10 released?
The Samsung Galaxy M10 was announced 2019, January.
What is the Samsung Galaxy M10's display size?
The Samsung Galaxy M10 has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy M10 have?
The Samsung Galaxy M10 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy M10 have?
The Samsung Galaxy M10 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy M10 have?
The Samsung Galaxy M10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy M10 battery capacity?
The Samsung Galaxy M10 has a 3400 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy M10 support 5G?
No, the Samsung Galaxy M10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy M10 run?
The Samsung Galaxy M10 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy M10?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy M10 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.