Samsung Galaxy M10s
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy M10s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy M10s at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
5.0
camera
4.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 74.7 x 7.8 mm (6.24 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7884B |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Stone Blue, Piano Black |
| Models | SM-M107F, SM-M107G, SM-M107Y, SM-M107M |
| Price | 119 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy M10s released?
The Samsung Galaxy M10s was announced 2019, September.
What is the Samsung Galaxy M10s's display size?
The Samsung Galaxy M10s has a 6.4 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy M10s have?
The Samsung Galaxy M10s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy M10s have?
The Samsung Galaxy M10s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy M10s have?
The Samsung Galaxy M10s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy M10s battery capacity?
The Samsung Galaxy M10s has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy M10s support 5G?
No, the Samsung Galaxy M10s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy M10s run?
The Samsung Galaxy M10s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy M10s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy M10s at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.