Samsung Galaxy M30
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy M30 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy M30 at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 75.1 x 8.5 mm (6.26 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/1.9, PDAF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | SM-M305F, SM-M305FN/DS, SM-M305G/DS, SM-M305M |
| Price | About 260 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy M30 released?
The Samsung Galaxy M30 was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy M30's display size?
The Samsung Galaxy M30 has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy M30 have?
The Samsung Galaxy M30 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy M30 have?
The Samsung Galaxy M30 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy M30 have?
The Samsung Galaxy M30 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy M30 battery capacity?
The Samsung Galaxy M30 has a 5000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy M30 support 5G?
No, the Samsung Galaxy M30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy M30 run?
The Samsung Galaxy M30 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy M30?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy M30 at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN