Samsung Galaxy M30s
9.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy M30s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 6000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy M30s at 9.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
10.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9611 (10nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/2.0, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Opal Black, Sapphire Blue, Pearl White |
| Models | SM-M307F/DS |
| Price | 196 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy M30s released?
The Samsung Galaxy M30s was announced 2019, September.
What is the Samsung Galaxy M30s's display size?
The Samsung Galaxy M30s has a 6.4 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy M30s have?
The Samsung Galaxy M30s is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy M30s have?
The Samsung Galaxy M30s is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy M30s have?
The Samsung Galaxy M30s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Samsung Galaxy M30s battery capacity?
The Samsung Galaxy M30s has a 6000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy M30s support 5G?
No, the Samsung Galaxy M30s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy M30s run?
The Samsung Galaxy M30s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy M30s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy M30s at 9.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.