Samsung Galaxy M40
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera32 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy M40 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 32 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy M40 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 155.3 x 73.9 x 7.9 mm (6.11 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 32 MP, f/1.7, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Seawater Blue, Midnight Blue, Cocktail Orange |
| Models | SM-M405F, SM-M405FN/DS, SM-M405G/DS |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy M40 released?
The Samsung Galaxy M40 was announced 2019, June.
What is the Samsung Galaxy M40's display size?
The Samsung Galaxy M40 has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy M40 have?
The Samsung Galaxy M40 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy M40 have?
The Samsung Galaxy M40 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy M40 have?
The Samsung Galaxy M40 features a 32 MP main camera. Specifications: 32 MP.
What is the Samsung Galaxy M40 battery capacity?
The Samsung Galaxy M40 has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy M40 support 5G?
No, the Samsung Galaxy M40 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy M40 run?
The Samsung Galaxy M40 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy M40?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy M40 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN