Samsung Galaxy Mega 2
5.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Mega 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz (SM-G750F) chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Mega 2 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-G750F |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 84.9 x 8.6 mm (6.44 x 3.34 x 0.34 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat) |
| Chipset | Exynos 4415 (SM-G750F) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz (SM-G750F) Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 (SM-G7508) |
| GPU | Mali-400MP4 (SM-G750F) Adreno 306 (SM-G7508) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G750F, SM-G7508, SM-G7508Q, SM-G750H, SM-G750A |
| Price | About 375 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Mega 2 released?
The Samsung Galaxy Mega 2 was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Mega 2's display size?
The Samsung Galaxy Mega 2 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Mega 2 have?
The Samsung Galaxy Mega 2 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Mega 2 have?
The Samsung Galaxy Mega 2 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Mega 2 have?
The Samsung Galaxy Mega 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Mega 2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Mega 2 has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Mega 2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Mega 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Mega 2 run?
The Samsung Galaxy Mega 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.3 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Mega 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Mega 2 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.