Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150
4.4/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.8 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.8 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.4 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - I9150 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - I9150 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 82.4 x 9 mm (6.40 x 3.24 x 0.35 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 92.7 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~190 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.7, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Plum Purple |
| Models | GT-I9152, GT-I9150 |
| Price | About 312 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 released?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 was announced 2013, April.
What is the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150's display size?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 has a 5.8 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 have?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 have?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 have?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 battery capacity?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 run?
The Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Mega 5.8 I9150 at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.