Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos
5.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 148.4 x 77.4 x 8.6 mm (5.84 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight | 162.5 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (11GB user available), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, f/2.6, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green |
| Models | SM-N7502 |
| Price | About 457 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos released?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos's display size?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos have?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos have?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos is available with 16GB / 11GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos have?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos has a 3100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos run?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 3 Neo Duos at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.