Samsung Galaxy Note 3 Neo
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 3 Neo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Hexa-core (4x1.3 GHz Cortex A7 & 2x1.7 GHz Cortex A15) chipset, a 8 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 3 Neo at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SM-N7505 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-N7505 |
| Speed | HSPA 42.2(LTE)/21.1(3G)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 148.4 x 77.4 x 8.6 mm (5.84 x 3.05 x 0.34 in) |
| Weight | 162.5 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5260 Hexa |
| CPU | Hexa-core (4x1.3 GHz Cortex A7 & 2x1.7 GHz Cortex A15) |
| GPU | Mali-T624 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (11GB user available), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, f/2.6, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green, Pink, Red |
| Models | SM-N750, SM-N7505, SM-N750K, SM-N750S |
| Price | About 357 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 3 Neo released?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Note 3 Neo's display size?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 3 Neo have?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 3 Neo have?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo is available with 16GB / 11GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 3 Neo have?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 3 Neo battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo has a 3100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 3 Neo support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 3 Neo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 3 Neo run?
The Samsung Galaxy Note 3 Neo runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 3 Neo?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 3 Neo at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.