Samsung Galaxy Note 4 Duos
7.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 4 Duos is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.7 GHz Krait 450 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 4 Duos at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Hong Kong |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 78.6 x 8.5 mm (6.04 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 3.7 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, UV, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Frosted white, Charcoal black, Bronze Gold, Blossom Pink |
| Models | SM-N9100, SM-N9100 |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 4 Duos released?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos was announced 2014, October.
What is the Samsung Galaxy Note 4 Duos's display size?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 4 Duos have?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 4 Duos have?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 4 Duos have?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 4 Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 4 Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 4 Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 4 Duos run?
The Samsung Galaxy Note 4 Duos runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 4 Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 4 Duos at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.