Samsung Galaxy Note 4
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3220 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 4 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.7 GHz Krait 450 - Snapdragon 805 chipset, a 16 MP main camera, a 3220 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 4 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - N910F, N910C |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (Exynos 5433) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 78.6 x 8.5 mm (6.04 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~73.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 - Snapdragon 805 Octa-core (4x1.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.9 GHz Cortex-A57) - Exynos 5433 |
| GPU | Adreno 420 (Snapdragon 805) Mali-T760 MP6 (Exynos 5433) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 3.7 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, UV, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3220 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Frosted white, Charcoal black, Bronze Gold, Blossom Pink |
| Models | SM-N910C, SM-N910S, SM-N910H, SM-N910F, SM-N910G, SM-N910U, SM-N910K, SM-N916S, SM-N910L, SM-N916L, SM-N916K, SM-N910T3 |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 4 released?
The Samsung Galaxy Note 4 was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Note 4's display size?
The Samsung Galaxy Note 4 has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 4 have?
The Samsung Galaxy Note 4 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 4 have?
The Samsung Galaxy Note 4 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 4 have?
The Samsung Galaxy Note 4 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 4 battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 4 has a 3220 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 4 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 4 run?
The Samsung Galaxy Note 4 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 4?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 4 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.