Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi
6.4/ 10
Announced 2013Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi is a tablet announced 2013. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, April |
BODY | |
| Dimensions | 210.8 x 135.9 x 8 mm (8.30 x 5.35 x 0.31 in) |
| Weight | 338 g (11.92 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/Silver, brown |
| Models | GT-N5110 |
| Price | About 309 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi released?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi was announced 2013, February.
What is the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi's display size?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi have?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi have?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi have?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi has a 4600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi run?
The Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 8.0 Wi-Fi at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.