Samsung Galaxy Note 8.0
6.1/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Note 8.0 is a tablet announced 2013. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note 8.0 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - N5100, N5120 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - N5100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - N5120 |
| Speed | HSPA 42.2(LTE)/21.1(3G)/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, April |
BODY | |
| Dimensions | 210.8 x 135.9 x 8 mm (8.30 x 5.35 x 0.31 in) |
| Weight | 338 g (3G) / 340 g (LTE) (11.99 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White/Silver, brown |
| Models | GT-N5100, GT-N5120 |
| Price | About 354 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note 8.0 released?
The Samsung Galaxy Note 8.0 was announced 2013, February.
What is the Samsung Galaxy Note 8.0's display size?
The Samsung Galaxy Note 8.0 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note 8.0 have?
The Samsung Galaxy Note 8.0 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note 8.0 have?
The Samsung Galaxy Note 8.0 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note 8.0 have?
The Samsung Galaxy Note 8.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Note 8.0 battery capacity?
The Samsung Galaxy Note 8.0 has a 4600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note 8.0 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note 8.0 run?
The Samsung Galaxy Note 8.0 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note 8.0 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.