Samsung Galaxy Note FE
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Note FE is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note FE at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 73.9 x 7.9 mm (6.04 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 8890 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Onyx, Blue Coral, Gold Platinum, Silver Titanium |
| Models | SM-N935F, SM-N935L, SM-N935S, SM-N935K |
| Price | About 548 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note FE released?
The Samsung Galaxy Note FE was announced 2017, July.
What is the Samsung Galaxy Note FE's display size?
The Samsung Galaxy Note FE has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note FE have?
The Samsung Galaxy Note FE comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note FE have?
The Samsung Galaxy Note FE is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note FE have?
The Samsung Galaxy Note FE features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note FE battery capacity?
The Samsung Galaxy Note FE has a 3200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note FE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note FE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note FE run?
The Samsung Galaxy Note FE runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note FE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note FE at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.