Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G
6.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display12.2 inches · 2560×1600
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery9500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G is a tablet announced 2014. Key specs include a 12.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 8 MP main camera, a 9500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 295.5 x 204 x 8 mm (11.63 x 8.03 x 0.31 in) |
| Weight | 753 g (1.66 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.2 inches, 431.6 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~247 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5420 Octa (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-P901 |
| Price | About 708 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G released?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G's display size?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G has a 12.2 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G have?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G have?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G have?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G battery capacity?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G has a 9500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G run?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 3G at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.