Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display12.2 inches · 2560×1600
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery9500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE is a tablet announced 2014. Key specs include a 12.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 8 MP main camera, a 9500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 295.6 x 204 x 8 mm (11.64 x 8.03 x 0.31 in) |
| Weight | 753 g (1.66 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.2 inches, 431.6 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~247 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-P905 |
| Price | About 741 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE released?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE was announced 2014, January.
What is the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE's display size?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE has a 12.2 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE have?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE have?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE have?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE battery capacity?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE has a 9500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE run?
The Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note Pro 12.2 LTE at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.