Samsung Galaxy Note10+
9.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.8 inches · 1440×3040
- Camera12 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery4300 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Note10+ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.8 inches display, 12 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM chipset, a 12 MP main camera, a 4300 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note10+ at 9.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
10.0
performance
10.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 46, 48, 66(1700/2100), 71(600) - SM-N975U1 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm (6.39 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 114.0 cm2 (~91.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio (~498 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM , Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, Super Steady video TOF 3D VGA camera";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 45W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aura Glow, Aura White, Aura Black, Aura Blue |
| Models | SM-N975F, SM-N975U, SM-N9750, SM-N975U1, SM-N975W, SM-N975N |
| Price | 1197 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note10+ released?
The Samsung Galaxy Note10+ was announced 2019, August.
What is the Samsung Galaxy Note10+'s display size?
The Samsung Galaxy Note10+ has a 6.8 inches display with 1440 x 3040 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note10+ have?
The Samsung Galaxy Note10+ comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note10+ have?
The Samsung Galaxy Note10+ is available with 256GB / 12GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note10+ have?
The Samsung Galaxy Note10+ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note10+ battery capacity?
The Samsung Galaxy Note10+ has a 4300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note10+ support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note10+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note10+ run?
The Samsung Galaxy Note10+ runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note10+?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note10+ at 9.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.