Samsung Galaxy Note10 5G
9.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory12 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Note10 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 12 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note10 5G at 9.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
10.0
performance
10.0
connectivity
10.0
display
10.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 71.8 x 7.9 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 98.6 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM , Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, Super Steady video";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 12W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aura Glow, Aura White, Aura Black, Aura Pink, Aura Red |
| Models | SM-N971U, SM-N971N |
| Price | 1,103 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note10 5G released?
The Samsung Galaxy Note10 5G was announced 2019, August.
What is the Samsung Galaxy Note10 5G's display size?
The Samsung Galaxy Note10 5G has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note10 5G have?
The Samsung Galaxy Note10 5G comes with 12 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note10 5G have?
The Samsung Galaxy Note10 5G is available with 256GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note10 5G have?
The Samsung Galaxy Note10 5G features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note10 5G battery capacity?
The Samsung Galaxy Note10 5G has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note10 5G support 5G?
Yes, the Samsung Galaxy Note10 5G supports 5G networks.
What operating system does the Samsung Galaxy Note10 5G run?
The Samsung Galaxy Note10 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note10 5G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note10 5G at 9.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.