Samsung Galaxy Note10 Lite
7.4/ 10
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Note10 Lite is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.7 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.7 GHz Cortex-A55) chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note10 Lite at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 76.1 x 8.7 mm (6.44 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 107.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) Always-on display HDR |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Exynos 9810 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G72 MP18 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide)"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aura Glow, Aura Black, Aura Red |
| Models | SM-N770F |
| Price | About 693.60 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note10 Lite released?
The Samsung Galaxy Note10 Lite was announced 2020, January.
What is the Samsung Galaxy Note10 Lite's display size?
The Samsung Galaxy Note10 Lite has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note10 Lite have?
The Samsung Galaxy Note10 Lite is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note10 Lite have?
The Samsung Galaxy Note10 Lite is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note10 Lite have?
The Samsung Galaxy Note10 Lite features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note10 Lite battery capacity?
The Samsung Galaxy Note10 Lite has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note10 Lite support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note10 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note10 Lite run?
The Samsung Galaxy Note10 Lite runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note10 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note10 Lite at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.