Samsung Galaxy Note10
8.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Note10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note10 at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
10.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 46, 48, 66(1700/2100), 71(600) - SM-N970U1 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 71.8 x 7.9 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 98.6 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM, Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.4 GHz Cortex-A75 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.1, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, Super Steady video";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos/AKG sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | YES |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 12W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aura Glow, Aura White, Aura Black, Aura Pink, Aura Red |
| Models | SM-N970F, SM-N970U, SM-N970U1, SM-N9700, SM-N970W, SM-N9700, SM-N970N |
| Price | About 950 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note10 released?
The Samsung Galaxy Note10 was announced 2019, August.
What is the Samsung Galaxy Note10's display size?
The Samsung Galaxy Note10 has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note10 have?
The Samsung Galaxy Note10 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note10 have?
The Samsung Galaxy Note10 is available with 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note10 have?
The Samsung Galaxy Note10 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note10 battery capacity?
The Samsung Galaxy Note10 has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note10 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note10 run?
The Samsung Galaxy Note10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note10?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note10 at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.