Samsung Galaxy Note5 Duos
5.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Note5 Duos is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note5 Duos at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - N9208, N920C |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - N9208, N9200 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps/ LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 153.2 x 76.1 x 7.6 mm (6.03 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Exynos 7420 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A57 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T760MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 1440p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Sapphire, Gold Platinum, Silver Titan, White Pearl |
| Models | SM-N920, SM-N9208, SM-N920CD, SM-N920C |
| Price | About 495 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note5 Duos released?
The Samsung Galaxy Note5 Duos was announced 2015, August.
What is the Samsung Galaxy Note5 Duos's display size?
The Samsung Galaxy Note5 Duos has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note5 Duos have?
The Samsung Galaxy Note5 Duos comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note5 Duos have?
The Samsung Galaxy Note5 Duos is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note5 Duos have?
The Samsung Galaxy Note5 Duos features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy Note5 Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy Note5 Duos has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note5 Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note5 Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note5 Duos run?
The Samsung Galaxy Note5 Duos runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note5 Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note5 Duos at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.