Samsung Galaxy Note7 (USA)
3.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2016Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Note7 (USA) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Note7 (USA) at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 73.9 x 7.9 mm (6.04 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Corning Gorilla Glass 5 back panel |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue Coral, Silver Titanium, Black Onyx |
| Models | SM-N930V, SM-N930A, SM-N930P, SM-N930T, SM-N930R4, SM-N930W8, SM-N930F, SM-N930G, SM-N930S |
| Price | About 834 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Note7 (USA) released?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) was announced 2016, August. Released 2016, August.
What is the Samsung Galaxy Note7 (USA)'s display size?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Note7 (USA) have?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Note7 (USA) have?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Note7 (USA) have?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy Note7 (USA) battery capacity?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) has a 3500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Note7 (USA) support 5G?
No, the Samsung Galaxy Note7 (USA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Note7 (USA) run?
The Samsung Galaxy Note7 (USA) runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Note7 (USA)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Note7 (USA) at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.