Samsung Galaxy On5
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy On5 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy On5 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - T-Mobile |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 20(800), 40(2300) LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) - T-Mobile |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 142.3 x 72.1 x 8.5 mm (5.60 x 2.84 x 0.33 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) or Single SIM (Nano-SIM) - T-Mobile only |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.8 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~288 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) Android 6.0 (Marshmallow) - T-Mobile |
| Chipset | Exynos 3475 Quad (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G5500, SM-G550F, SM-G5528, SM-G5510, SM-G550T1, SM-G550T, G55, SM-S550TL |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy On5 released?
The Samsung Galaxy On5 was announced 2015, October.
What is the Samsung Galaxy On5's display size?
The Samsung Galaxy On5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy On5 have?
The Samsung Galaxy On5 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy On5 have?
The Samsung Galaxy On5 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy On5 have?
The Samsung Galaxy On5 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy On5 battery capacity?
The Samsung Galaxy On5 has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy On5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy On5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy On5 run?
The Samsung Galaxy On5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop) Android 6.0 (Marshmallow) - T-Mobile).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy On5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy On5 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN