Samsung Galaxy On7 Pro
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy On7 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy On7 Pro at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G600FY |
| 4G bands | LTE - G600FY |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 78 x 8 mm (5.98 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.1, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Gold |
| Models | SM-G600FY |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy On7 Pro released?
The Samsung Galaxy On7 Pro was announced 2016, July.
What is the Samsung Galaxy On7 Pro's display size?
The Samsung Galaxy On7 Pro has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy On7 Pro have?
The Samsung Galaxy On7 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy On7 Pro have?
The Samsung Galaxy On7 Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy On7 Pro have?
The Samsung Galaxy On7 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy On7 Pro battery capacity?
The Samsung Galaxy On7 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy On7 Pro support 5G?
No, the Samsung Galaxy On7 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy On7 Pro run?
The Samsung Galaxy On7 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy On7 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy On7 Pro at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.