Samsung Galaxy On7
5.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy On7 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy On7 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G600FY |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - G600FY |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 77.5 x 8.2 mm (5.98 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.1, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-G600S, SM-G6000, SM-G600F, SM-G600FY |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy On7 released?
The Samsung Galaxy On7 was announced 2015, October.
What is the Samsung Galaxy On7's display size?
The Samsung Galaxy On7 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy On7 have?
The Samsung Galaxy On7 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy On7 have?
The Samsung Galaxy On7 is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy On7 have?
The Samsung Galaxy On7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy On7 battery capacity?
The Samsung Galaxy On7 has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy On7 support 5G?
No, the Samsung Galaxy On7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy On7 run?
The Samsung Galaxy On7 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy On7?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy On7 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.