Samsung Galaxy Pocket 2
3.9/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.3 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Pocket 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.3 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Pocket 2 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 109.9 x 60.8 x 11.7 mm (4.33 x 2.39 x 0.46 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.3 inches, 33.7 cm2 (~50.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~121 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum SC7715 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | SM-G110B, SM-G110B, SM-G110H, SM-G110M |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Pocket 2 released?
The Samsung Galaxy Pocket 2 was announced 2014, September.
What is the Samsung Galaxy Pocket 2's display size?
The Samsung Galaxy Pocket 2 has a 3.3 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Pocket 2 have?
The Samsung Galaxy Pocket 2 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Pocket 2 have?
The Samsung Galaxy Pocket 2 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Samsung Galaxy Pocket 2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Pocket 2 has a 1200 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Pocket 2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Pocket 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Pocket 2 run?
The Samsung Galaxy Pocket 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Pocket 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Pocket 2 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.