Samsung Galaxy Prevail 2
4.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkEVDO / CDMA
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Prevail 2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.4 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Prevail 2 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 122 x 63.5 x 12.7 mm (4.80 x 2.5 x 0.5 in) |
| Weight | 130.4 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gray |
| Price | About 156 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Prevail 2 released?
The Samsung Galaxy Prevail 2 was announced 2013, July.
What is the Samsung Galaxy Prevail 2's display size?
The Samsung Galaxy Prevail 2 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy Prevail 2 have?
The Samsung Galaxy Prevail 2 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Prevail 2 have?
The Samsung Galaxy Prevail 2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy Prevail 2 battery capacity?
The Samsung Galaxy Prevail 2 has a 1750 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Prevail 2 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Prevail 2 does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the Samsung Galaxy Prevail 2 run?
The Samsung Galaxy Prevail 2 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Prevail 2?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Prevail 2 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.