Samsung Galaxy Round G910S
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Samsung Galaxy Round G910S is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Samsung Galaxy Round G910S at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 5(850), 9(1800) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2013, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.1 x 79.6 x 7.9 mm (5.95 x 3.13 x 0.31 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Curved body and display |
DISPLAY | |
| Type | Super Flexible AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Luxury Brown |
| Models | SM-G910S |
| Price | About 759 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Round G910S released?
The Samsung Galaxy Round G910S was announced 2013, October.
What is the Samsung Galaxy Round G910S's display size?
The Samsung Galaxy Round G910S has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Round G910S have?
The Samsung Galaxy Round G910S comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Round G910S have?
The Samsung Galaxy Round G910S is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Round G910S have?
The Samsung Galaxy Round G910S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Round G910S battery capacity?
The Samsung Galaxy Round G910S has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Round G910S support 5G?
No, the Samsung Galaxy Round G910S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Round G910S run?
The Samsung Galaxy Round G910S runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Round G910S?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Round G910S at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.