Samsung Galaxy S Duos 3
5.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S Duos 3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S Duos 3 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 10.8 mm (4.78 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray |
| Models | SM-G313HU, SM-G316HU |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S Duos 3 released?
The Samsung Galaxy S Duos 3 was announced 2014, August.
What is the Samsung Galaxy S Duos 3's display size?
The Samsung Galaxy S Duos 3 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Samsung Galaxy S Duos 3 have?
The Samsung Galaxy S Duos 3 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S Duos 3 have?
The Samsung Galaxy S Duos 3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Galaxy S Duos 3 battery capacity?
The Samsung Galaxy S Duos 3 has a 1500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S Duos 3 support 5G?
No, the Samsung Galaxy S Duos 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy S Duos 3 run?
The Samsung Galaxy S Duos 3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S Duos 3?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S Duos 3 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.