Samsung Galaxy S Light Luxury
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.8 inches · 1080×2220
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S Light Luxury is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.8 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S Light Luxury at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 148.9 x 68.1 x 8 mm (5.86 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 85.4 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~426 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.7, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery (11.55 Wh) |
MISC | |
| Colors | Burgundy Red, Black Night |
| Models | SM-G8750 |
| Price | About 438 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S Light Luxury released?
The Samsung Galaxy S Light Luxury was announced 2018, May.
What is the Samsung Galaxy S Light Luxury's display size?
The Samsung Galaxy S Light Luxury has a 5.8 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S Light Luxury have?
The Samsung Galaxy S Light Luxury comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S Light Luxury have?
The Samsung Galaxy S Light Luxury is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S Light Luxury have?
The Samsung Galaxy S Light Luxury features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S Light Luxury battery capacity?
The Samsung Galaxy S Light Luxury has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S Light Luxury support 5G?
No, the Samsung Galaxy S Light Luxury does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S Light Luxury run?
The Samsung Galaxy S Light Luxury runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S Light Luxury?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S Light Luxury at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.