Samsung Galaxy S10 Lite
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2020Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S10 Lite is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.7 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S10 Lite at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 75.6 x 8.1 mm (6.40 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 107.8 cm2 (~87.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Super Steady OIS 12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm, dedicated macro camera"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | Unspecified |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism White, Prism Black, Prism Blue |
| Models | SM-G770F |
| Price | About 717 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S10 Lite released?
The Samsung Galaxy S10 Lite was announced 2020, January.
What is the Samsung Galaxy S10 Lite's display size?
The Samsung Galaxy S10 Lite has a 6.7 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S10 Lite have?
The Samsung Galaxy S10 Lite is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S10 Lite have?
The Samsung Galaxy S10 Lite is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S10 Lite have?
The Samsung Galaxy S10 Lite features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Samsung Galaxy S10 Lite battery capacity?
The Samsung Galaxy S10 Lite has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S10 Lite support 5G?
No, the Samsung Galaxy S10 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S10 Lite run?
The Samsung Galaxy S10 Lite runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S10 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S10 Lite at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN