Samsung Galaxy S10+
9.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.4 inches · 1440×3040
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S10+ is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China chipset, a 12 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S10+ at 9.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
10.0
display
10.0
design
10.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, USA CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.6 x 74.1 x 7.8 mm (6.20 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g / 198 g (ceramic) (6.17 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame Front glass (Gorilla Glass 6), ceramic body |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 103.8 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio (~522 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ Always-on display |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) - EMEA/LATAM Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM, 1TB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, Super Steady video";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF 8 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1.12µm, depth sensor"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W USB Power Delivery 2.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink, Ceramic Black, Ceramic White, Cardinal Red, Smoke Blue |
| Models | SM-G975F, SM-G975U, SM-G975W, SM-G975U1, SM-G9750, SM-G975N, SM-G975X |
| Price | About 909 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S10+ released?
The Samsung Galaxy S10+ was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy S10+'s display size?
The Samsung Galaxy S10+ has a 6.4 inches display with 1440 x 3040 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S10+ have?
The Samsung Galaxy S10+ is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S10+ have?
The Samsung Galaxy S10+ is available with 128GB / 8GB / 512GB / 1TB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S10+ have?
The Samsung Galaxy S10+ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S10+ battery capacity?
The Samsung Galaxy S10+ has a 4100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S10+ support 5G?
No, the Samsung Galaxy S10+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S10+ run?
The Samsung Galaxy S10+ runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S10+?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S10+ at 9.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.