Samsung Galaxy S10e
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.8 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S10e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.8 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S10e at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global, USA CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 69.9 x 7.9 mm (5.60 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 82.8 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~438 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 HDR10+ Always-on display |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) - EMEA/LATAM , Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAM Adreno 640 - USA/China |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, Super Steady video"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1.22µm, Dual Pixel PDAF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W USB Power Delivery 2.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink |
| Models | SM-G970F, SM-G970U, SM-G970W, SM-G9700, SM-G970U1 |
| Price | About 560 EUR |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S10e released?
The Samsung Galaxy S10e was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy S10e's display size?
The Samsung Galaxy S10e has a 5.8 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S10e have?
The Samsung Galaxy S10e is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S10e have?
The Samsung Galaxy S10e is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S10e have?
The Samsung Galaxy S10e features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S10e battery capacity?
The Samsung Galaxy S10e has a 3100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S10e support 5G?
No, the Samsung Galaxy S10e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S10e run?
The Samsung Galaxy S10e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S10e?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S10e at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN