Samsung Galaxy S21 FE 5G
Updated May 2026
- Network5G
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery4000 Lithium polymer
- OS—
Sponsored
The Samsung Galaxy S21 is a series of high-end Android-based smartphones developed, marketed, and manufactured by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series. They collectively serve as the successor to the Galaxy S20 series. The first three smartphones were unveiled at Samsung's Galaxy Unpacked event on January 14, 2021, while the Galaxy S21 FE was unveiled at Samsung's CES on January 4, 2022. The first three phones were released in the United States and Europe on January 29, 2021, while the Fan Edition was released globally on January 7, 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| RAM | 8 GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128/256 GB UFS 3.1 |
| Selfie camera | 10 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/3.24", 1.22 μm, Dual Pixel PDAF |
| Battery | 4000 Lithium polymer |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / 15 W QI wireless / 4.5 W Reverse wireless |
| Weight | 169 g |
| Dimensions | 151.7xx71.2xx7.9 |
Design and display
The Samsung Galaxy S21 FE 5G features a modern display measuring 151.7xx71.2xx7.9. The handset weighs 169 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S21 FE 5G is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Exynos: Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1, 3x2.80 GHz Cortex-A78 and 4x2.2 GHz Cortex-A55) / Snapdragon: Octa-core (1x2.84 GHz, 3x2.42 GHz and 4x1.80 GHz) Kryo 680. Graphics are handled by Exynos: Mali-G78 MP14 / Snapdragon: Adreno 660. It ships with 8 GB RAM of RAM. Storage options: 128/256 GB UFS 3.1.
Camera
Front-facing camera: 10 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/3.24", 1.22 μm, Dual Pixel PDAF.
Battery and charging
The Samsung Galaxy S21 FE 5G packs a 4000 Lithium polymer battery. Charging support: USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / 15 W QI wireless / 4.5 W Reverse wireless.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 5G. Connectivity options include Bluetooth 5.2 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax(Wi-Fi 6E: S21 Ultra). SIM configuration: nanoSIM, eSIM / Single SIM or Hybrid Dual SIM in dual stand-by.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | 151.7xx71.2xx7.9 |
| Weight | 169 g |
| SIM | nanoSIM, eSIM / Single SIM or Hybrid Dual SIM in dual stand-by |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| CPU | Exynos: Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1, 3x2.80 GHz Cortex-A78 and 4x2.2 GHz Cortex-A55) / Snapdragon: Octa-core (1x2.84 GHz, 3x2.42 GHz and 4x1.80 GHz) Kryo 680 |
| GPU | Exynos: Mali-G78 MP14 / Snapdragon: Adreno 660 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 128/256 GB UFS 3.1 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/3.24", 1.22 μm, Dual Pixel PDAF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.2 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax(Wi-Fi 6E: S21 Ultra) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / 15 W QI wireless / 4.5 W Reverse wireless |
| Battery Type | 4000 Lithium polymer |