Samsung Galaxy S21+ 5G
Updated May 2026
- Network5G
- Display—
- Camera12 MP
- Memory256 GB
- BatteryS21: 4000 Lithium polymer / S21+: 4800 Lithium polymer / S21 Ultra: 5000 Lithium polymer / S21 FE: 4500 Lithium polymer
- OSAndroid 11
Sponsored
The Samsung Galaxy S21 is a series of high-end Android-based smartphones developed, marketed, and manufactured by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series. They collectively serve as the successor to the Galaxy S20 series. The first three smartphones were unveiled at Samsung's Galaxy Unpacked event on January 14, 2021, while the Galaxy S21 FE was unveiled at Samsung's CES on January 4, 2022. The first three phones were released in the United States and Europe on January 29, 2021, while the Fan Edition was released globally on January 7, 2022.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | S21, S21+ and S21 Ultra: / Original: Android 11 with One UI 3.1 / Current: Android 15 with One UI 7 / S21 FE: / Original: Android 12 with One UI 4 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| RAM | S21 and S21+: 8 GB RAM / S21 Ultra: 12/16 GB RAM / S21 FE 6/8 GB RAM |
| Storage | S21, S21+ and S21 FE: 128/256 GB UFS 3.1 / S21 Ultra: 128/256/512 GB UFS 3.1 |
| Main camera | All: Features: LED flash, auto-HDR, panorama / Video: 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS / S21 and S21+: / 12 MP, f/1.8, 26 mm (wide), 1/1.76", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS / 64 MP, f/2.0, 28 mm (telephoto), 1/1.76", 0.8 μm, PDAF, OIS, 1.1x optical, 3x hybrid / 12 MP, f/2.2, 13 mm 120° (ultrawide), 1/2.55" 1.4 μm, Super Steady video S21 Ultra: / 108 MP (2nd gen), f/1.8, 26 mm (wide), 1/1.33", 0.8 μm, PDAF, Laser AF, OIS / 10 MP, f/4.9, 240 mm (periscope telephoto), 1/3.24", 1.22 μm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optical / 10 MP, f/2.4, 70 mm (telephoto), 1/3.24", 1.22 μm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optical / 12 MP, f/2.2, 13 mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4 μm, dual pixel PDAF, Super Steady video S21 FE: / 12 MP, f/1.8, 26 mm (wide), Dual Pixel PDAF, OIS / 8 MP, f/2.4, 76 mm (telephoto), 1/1.76", 0.8 μm, PDAF, 3x optical / 12 MP, f/2.2, 13 mm 123° (ultrawide) |
| Selfie camera | S21 and S21+: 10 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/3.24", 1.22 μm, Dual Pixel PDAF / S21 Ultra: 40 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/2.8", 0.7 μm, PDAF / S21 FE: 32 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/2.74", 0.8 μm, Dual Pixel PDAF |
| Battery | S21: 4000 Lithium polymer / S21+: 4800 Lithium polymer / S21 Ultra: 5000 Lithium polymer / S21 FE: 4500 Lithium polymer |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / 15 W QI wireless / 4.5 W Reverse wireless |
| Weight | S21: 169 g / S21+: 200 g / S21 Ultra: 227 g / S21 FE: 177 g |
| Dimensions | S21: 151.7xx71.2xx7.9 / S21+: 161.5xx75.6xx7.8 / S21 Ultra: 165.1xx75.6xx8.9 / S21 FE: 155.7xx74.5xx7.9 |
Design and display
The Samsung Galaxy S21+ 5G features a modern display measuring S21: 151.7xx71.2xx7.9 / S21+: 161.5xx75.6xx7.8 / S21 Ultra: 165.1xx75.6xx8.9 / S21 FE: 155.7xx74.5xx7.9. The handset weighs S21: 169 g / S21+: 200 g / S21 Ultra: 227 g / S21 FE: 177 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S21+ 5G is the an octa-core system-on-chip. CPU configuration: Exynos: Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1, 3x2.80 GHz Cortex-A78 and 4x2.2 GHz Cortex-A55) / Snapdragon: Octa-core (1x2.84 GHz, 3x2.42 GHz and 4x1.80 GHz) Kryo 680. Graphics are handled by Exynos: Mali-G78 MP14 / Snapdragon: Adreno 660. It ships with S21 and S21+: 8 GB RAM / S21 Ultra: 12/16 GB RAM / S21 FE 6/8 GB RAM of RAM. Storage options: S21, S21+ and S21 FE: 128/256 GB UFS 3.1 / S21 Ultra: 128/256/512 GB UFS 3.1.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy S21+ 5G: All: Features: LED flash, auto-HDR, panorama / Video: 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS / S21 and S21+: / 12 MP, f/1.8, 26 mm (wide), 1/1.76", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS / 64 MP, f/2.0, 28 mm (telephoto), 1/1.76", 0.8 μm, PDAF, OIS, 1.1x optical, 3x hybrid / 12 MP, f/2.2, 13 mm 120° (ultrawide), 1/2.55" 1.4 μm, Super Steady video S21 Ultra: / 108 MP (2nd gen), f/1.8, 26 mm (wide), 1/1.33", 0.8 μm, PDAF, Laser AF, OIS / 10 MP, f/4.9, 240 mm (periscope telephoto), 1/3.24", 1.22 μm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optical / 10 MP, f/2.4, 70 mm (telephoto), 1/3.24", 1.22 μm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optical / 12 MP, f/2.2, 13 mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4 μm, dual pixel PDAF, Super Steady video S21 FE: / 12 MP, f/1.8, 26 mm (wide), Dual Pixel PDAF, OIS / 8 MP, f/2.4, 76 mm (telephoto), 1/1.76", 0.8 μm, PDAF, 3x optical / 12 MP, f/2.2, 13 mm 123° (ultrawide). Front-facing camera: S21 and S21+: 10 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/3.24", 1.22 μm, Dual Pixel PDAF / S21 Ultra: 40 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/2.8", 0.7 μm, PDAF / S21 FE: 32 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/2.74", 0.8 μm, Dual Pixel PDAF.
Battery and charging
The Samsung Galaxy S21+ 5G packs a S21: 4000 Lithium polymer / S21+: 4800 Lithium polymer / S21 Ultra: 5000 Lithium polymer / S21 FE: 4500 Lithium polymer battery. Charging support: USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / 15 W QI wireless / 4.5 W Reverse wireless.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 5G. Connectivity options include Bluetooth 5.2 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax(Wi-Fi 6E: S21 Ultra). SIM configuration: nanoSIM, eSIM / Single SIM or Hybrid Dual SIM in dual stand-by.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
LAUNCH | |
| Announced | S21, S21+ and S21 Ultra: / S21 FE: |
| Status | S21, S21+ and S21 Ultra: / S21 FE: |
BODY | |
| Dimensions | S21: 151.7xx71.2xx7.9 / S21+: 161.5xx75.6xx7.8 / S21 Ultra: 165.1xx75.6xx8.9 / S21 FE: 155.7xx74.5xx7.9 |
| Weight | S21: 169 g / S21+: 200 g / S21 Ultra: 227 g / S21 FE: 177 g |
| SIM | nanoSIM, eSIM / Single SIM or Hybrid Dual SIM in dual stand-by |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | S21, S21+ and S21 Ultra: / Original: Android 11 with One UI 3.1 / Current: Android 15 with One UI 7 / S21 FE: / Original: Android 12 with One UI 4 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| CPU | Exynos: Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1, 3x2.80 GHz Cortex-A78 and 4x2.2 GHz Cortex-A55) / Snapdragon: Octa-core (1x2.84 GHz, 3x2.42 GHz and 4x1.80 GHz) Kryo 680 |
| GPU | Exynos: Mali-G78 MP14 / Snapdragon: Adreno 660 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | S21, S21+ and S21 FE: 128/256 GB UFS 3.1 / S21 Ultra: 128/256/512 GB UFS 3.1 |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Dual | All: Features: LED flash, auto-HDR, panorama / Video: 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS / S21 and S21+: / 12 MP, f/1.8, 26 mm (wide), 1/1.76", 1.8 μm, Dual Pixel PDAF, OIS / 64 MP, f/2.0, 28 mm (telephoto), 1/1.76", 0.8 μm, PDAF, OIS, 1.1x optical, 3x hybrid / 12 MP, f/2.2, 13 mm 120° (ultrawide), 1/2.55" 1.4 μm, Super Steady video S21 Ultra: / 108 MP (2nd gen), f/1.8, 26 mm (wide), 1/1.33", 0.8 μm, PDAF, Laser AF, OIS / 10 MP, f/4.9, 240 mm (periscope telephoto), 1/3.24", 1.22 μm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optical / 10 MP, f/2.4, 70 mm (telephoto), 1/3.24", 1.22 μm, dual pixel PDAF, OIS, 3x optical / 12 MP, f/2.2, 13 mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4 μm, dual pixel PDAF, Super Steady video S21 FE: / 12 MP, f/1.8, 26 mm (wide), Dua |
SELFIE CAMERA | |
| Single | S21 and S21+: 10 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/3.24", 1.22 μm, Dual Pixel PDAF / S21 Ultra: 40 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/2.8", 0.7 μm, PDAF / S21 FE: 32 MP, f/2.2, 26 mm (wide), 1/2.74", 0.8 μm, Dual Pixel PDAF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Bluetooth 5.2 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax(Wi-Fi 6E: S21 Ultra) |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | USB PD: 25W (PPS), 15W (non-PPS) / 15 W QI wireless / 4.5 W Reverse wireless |
| Battery Type | S21: 4000 Lithium polymer / S21+: 4800 Lithium polymer / S21 Ultra: 5000 Lithium polymer / S21 FE: 4500 Lithium polymer |