Samsung Galaxy S22+ 5G
Updated May 2026
- Network5G
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 12
Sponsored
The Samsung Galaxy S22 is a series of high-end Android-based smartphones developed, manufactured, and marketed by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series, all which were unveiled at Samsung's Galaxy Unpacked event on February 9, 2022, and were released on February 25, 2022, alongside the Galaxy Tab S8 series. The latter model serves as the official successor to the Galaxy Note 20 and the Note line-up, housing an integrated S-Pen. They collectively serve as the successor to the Samsung Galaxy S21 series, except the S21 FE. This series marks the first time to not have a FE model since the release of the Galaxy S20 FE.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 12 with One UI 4.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| Chipset | Europe: Samsung Exynos 2200 / Global: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| RAM | S22 and S22+: 8 GB RAM / S22 Ultra: 8 or 12 GB RAM |
| Storage | UFS 3.1 / S22/S22+: 128 or 256 GB / S22 Ultra: 128, 256, 512 GB or 1 TB |
| Battery | S22: 3700 mAh / S22+: 4500 mAh / S22 Ultra: 5000 mAh |
| Charging | USB PD: / S22: 25 W (PPS), 15W (non-PPS) / S22+ and S22 Ultra: 45W (PPS), 15W (non-PPS) / All models: 15W wireless |
| Weight | S22: 167 g / S22+: 195 g / S22 Ultra: 228 g |
| Dimensions | S22: 146xx70.6xx7.6 / S22+: 157.4xx75.8xx7.6 / S22 Ultra: 163.3xx77.9xx8.9 |
Design and display
The Samsung Galaxy S22+ 5G features a modern display measuring S22: 146xx70.6xx7.6 / S22+: 157.4xx75.8xx7.6 / S22 Ultra: 163.3xx77.9xx8.9. The handset weighs S22: 167 g / S22+: 195 g / S22 Ultra: 228 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S22+ 5G is the Europe: Samsung Exynos 2200 / Global: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 system-on-chip. CPU configuration: Exynos: Octa-core, (1×2.80 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) / Snapdragon: Octa-core, (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.40 GHz Cortex-A710 & 4×1.70 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by Exynos: Xclipse 920 (based on AMD RDNA 2) / Snapdragon: Adreno 730. It ships with S22 and S22+: 8 GB RAM / S22 Ultra: 8 or 12 GB RAM of RAM. Storage options: UFS 3.1 / S22/S22+: 128 or 256 GB / S22 Ultra: 128, 256, 512 GB or 1 TB.
Battery and charging
The Samsung Galaxy S22+ 5G packs a S22: 3700 mAh / S22+: 4500 mAh / S22 Ultra: 5000 mAh battery. Charging support: USB PD: / S22: 25 W (PPS), 15W (non-PPS) / S22+ and S22 Ultra: 45W (PPS), 15W (non-PPS) / All models: 15W wireless.
Connectivity
Network support: 2G, 3G, 4G, 5G. Connectivity options include USB-C 3.2 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6(6e: S22+ and S22 Ultra), dual-band (S22)/tri-band (S22+ and S22 Ultra), Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE. SIM configuration: nanoSIM, eSIM / Single SIM or Hybrid Dual SIM in dual stand-by.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2022 |
BODY | |
| Dimensions | S22: 146xx70.6xx7.6 / S22+: 157.4xx75.8xx7.6 / S22 Ultra: 163.3xx77.9xx8.9 |
| Weight | S22: 167 g / S22+: 195 g / S22 Ultra: 228 g |
| SIM | nanoSIM, eSIM / Single SIM or Hybrid Dual SIM in dual stand-by |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 12 with One UI 4.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| Chipset | Europe: Samsung Exynos 2200 / Global: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Exynos: Octa-core, (1×2.80 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) / Snapdragon: Octa-core, (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.40 GHz Cortex-A710 & 4×1.70 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Exynos: Xclipse 920 (based on AMD RDNA 2) / Snapdragon: Adreno 730 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | UFS 3.1 / S22/S22+: 128 or 256 GB / S22 Ultra: 128, 256, 512 GB or 1 TB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers tuned by AKG |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | USB-C 3.2 / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6(6e: S22+ and S22 Ultra), dual-band (S22)/tri-band (S22+ and S22 Ultra), Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.2, A2DP, LE |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.x |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | USB PD: / S22: 25 W (PPS), 15W (non-PPS) / S22+ and S22 Ultra: 45W (PPS), 15W (non-PPS) / All models: 15W wireless |
| Battery Type | S22: 3700 mAh / S22+: 4500 mAh / S22 Ultra: 5000 mAh |