Samsung Galaxy S23+ 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory512 GB
- Battery3900 mAh
- OSAndroid 13
Sponsored
The Samsung Galaxy S23 is a series of high-end Android-based smartphones developed, manufactured, and marketed by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series. The phones were announced and unveiled on February 1, 2023, at the Galaxy Unpacked in-person event, while the Galaxy S23 FE was unveiled on October 3, 2023. They collectively serve as the successor to the Samsung Galaxy S22 series and the S21 FE. The first three phones were released in the United States and Europe on February 17, 2023, while the Fan Edition was released globally on October 26, 2023.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 13 with One UI 5.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| Chipset | S23, S23+ and S23 Ultra: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy / S23 FE (International): Samsung Exynos 2200 / S23 FE (USA): Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| RAM | 8 or 12GB LPDDR5X RAM |
| Storage | S23: 128, 256 or 512 GB / S23+: 256 or 512 GB / S23 Ultra: 256, 512 GB or 1 TB / S23 FE: 256 GB / UFS 3.1 (128 |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 25mm (wide) |
| Battery | S23: Li-ion 3900 mAh / S23+: Li-ion 4700 mAh / S23 Ultra: Li-ion 5000 mAh / S23 FE: Li-ion 4500 mAh |
| Charging | S23 and S23 FE: "Super fast charging" at 25W / S23+ and S23 Ultra: "Super fast charging 2.0" at 45W / All: Qi wireless charging at 15W |
| Weight | S23: 168 g / S23+: 195 g / S23 Ultra: 233 g / S23 FE: 209 g |
| Dimensions | S23: 146.3×70.9×7.6 mm (5.76×2.79×0.30 in) / S23+: 157.8×76.2×7.6 mm (6.21×3.00×0.30 in) / S23 Ultra: 163.4×78.1×8.9 mm (6.43×3.07×0.35 in) / S23 FE: 158×76.5×8.2 mm (6.2×3.01×0.32 in) |
Design and display
The Samsung Galaxy S23+ 5G features a modern display measuring S23: 146.3×70.9×7.6 mm (5.76×2.79×0.30 in) / S23+: 157.8×76.2×7.6 mm (6.21×3.00×0.30 in) / S23 Ultra: 163.4×78.1×8.9 mm (6.43×3.07×0.35 in) / S23 FE: 158×76.5×8.2 mm (6.2×3.01×0.32 in). The handset weighs S23: 168 g / S23+: 195 g / S23 Ultra: 233 g / S23 FE: 209 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S23+ 5G is the S23, S23+ and S23 Ultra: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy / S23 FE (International): Samsung Exynos 2200 / S23 FE (USA): Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 system-on-chip. CPU configuration: S23, S23+ and S23 Ultra: Octa-Core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) / S23 FE (International): Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) / S23 FE (USA): Octa-core (1x3 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510). Graphics are handled by S23, S23+ and S23 Ultra: Adreno 740 @ 719 MHz / S23 FE (International): Xclipse 920 / S23 FE (USA): Adreno 730. It ships with 8 or 12GB LPDDR5X RAM of RAM. Storage options: S23: 128, 256 or 512 GB / S23+: 256 or 512 GB / S23 Ultra: 256, 512 GB or 1 TB / S23 FE: 256 GB / UFS 3.1 (128.
Camera
Front-facing camera: 12 MP, f/2.2, 25mm (wide).
Battery and charging
The Samsung Galaxy S23+ 5G packs a S23: Li-ion 3900 mAh / S23+: Li-ion 4700 mAh / S23 Ultra: Li-ion 5000 mAh / S23 FE: Li-ion 4500 mAh battery. Charging support: S23 and S23 FE: "Super fast charging" at 25W / S23+ and S23 Ultra: "Super fast charging 2.0" at 45W / All: Qi wireless charging at 15W.
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.3, A2DP, LE. SIM configuration: Nano-SIM and eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR |
LAUNCH | |
| Announced | S23, S23+ and S23 Ultra: / S23 FE: |
| Status | S23, S23+ and S23 Ultra: / S23 FE: |
BODY | |
| Dimensions | S23: 146.3 × 70.9 × 7.6 mm (5.76 × 2.79 × 0.30 in) / S23+: 157.8 × 76.2 × 7.6 mm (6.21 × 3.00 × 0.30 in) / S23 Ultra: 163.4 × 78.1 × 8.9 mm (6.43 × 3.07 × 0.35 in) / S23 FE: 158 × 76.5 × 8.2 mm (6.2 × 3.01 × 0.32 in) |
| Weight | S23: 168 g / S23+: 195 g / S23 Ultra: 233 g / S23 FE: 209 g |
| SIM | Nano-SIM and eSIM |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 13 with One UI 5.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| Chipset | S23, S23+ and S23 Ultra: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy / S23 FE (International): Samsung Exynos 2200 / S23 FE (USA): Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | S23, S23+ and S23 Ultra: Octa-Core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) / S23 FE (International): Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) / S23 FE (USA): Octa-core (1x3 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | S23, S23+ and S23 Ultra: Adreno 740 @ 719 MHz / S23 FE (International): Xclipse 920 / S23 FE (USA): Adreno 730 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | S23: 128, 256 or 512 GB / S23+: 256 or 512 GB / S23 Ultra: 256, 512 GB or 1 TB / S23 FE: 256 GB / UFS 3.1 (128 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 25mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Dolby Atmos stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot / Bluetooth 5.3, A2DP, LE |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | S23 and S23 FE: "Super fast charging" at 25W / S23+ and S23 Ultra: "Super fast charging 2.0" at 45W / All: Qi wireless charging at 15W |
| Battery Type | S23: Li-ion 3900 mAh / S23+: Li-ion 4700 mAh / S23 Ultra: Li-ion 5000 mAh / S23 FE: Li-ion 4500 mAh |
MISC | |
| Models | S23 and S23+: Cream, Lavender / S23 Ultra: Green, Phantom Black / S23 FE: Graphite, Mint, Purple |