Samsung Galaxy S24+ 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE / HSPA
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 14
Sponsored
The Samsung Galaxy S24 is a series of high-end Android-based smartphones developed, manufactured, and marketed by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series. They collectively serve as the successors to the Galaxy S23 series. The first phones were announced on January 17, 2024, at the Galaxy Unpacked event in San Jose, California, while, alongside the Samsung Galaxy Tab S10 series, the Galaxy S24 FE was unveiled at Samsung's Galaxy Unpacked event on September 26, 2024. The first three phones were released in the United States and Europe on January 31, 2024, while the FE model was released globally on October 3, 2024.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Android 14 with One UI 6.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
|---|---|
| Chipset | S24 and S24+ North America/East Asia (exc. South Korea) & S24 Ultra Worldwide: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) / S24 and S24+ Worldwide: Samsung Exynos 2400 (4 nm) / S24 FE Worldwide: Samsung Exynos 2400e (4 nm) |
| RAM | 8 or 12GB LPDDR5X-8533 RAM |
| Storage | S24: 128/256 GB / S24+: 256/512 GB / S24 Ultra: 256/512 GB, 1 TB / S24 FE: 128/256 GB / UFS 3.1 (128 |
| Display | Dynamic AMOLED 2X, Infinity-O, capacitive touchscreen, HDR10+, 1B colors, peak brightness 2600 nits, 120 Hz refresh rate / S24: 6.2 in / S24+: 6.7 in / S24 Ultra: 6.8 in / S24 FE: 6.7 in |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 25mm (wide), PDAF / Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Battery | S24: Li-ion 4000 mAh / S24+: 4900 mAh / S24 Ultra: 5000 mAh / S24 FE: 4700 mAh |
| Charging | Qi wireless charging at 15W; wired charging at 25W (S24 and S24FE) or 45W (S24+ and S24 Ultra); reverse charging at 4.5W (wired and wireless) |
| Weight | S24: 168 g / S24+: 197 g / S24 Ultra: 233 g / S24 FE: 213 g |
| Dimensions | S24: 147*70.6*7.6 / S24+: 158.5*75.9*7.7 / S24 Ultra: 162.3*79*8.6 / S24 FE: 162.0*77.3*8.0 |
Design and display
The Samsung Galaxy S24+ 5G features a modern display measuring S24: 147*70.6*7.6 / S24+: 158.5*75.9*7.7 / S24 Ultra: 162.3*79*8.6 / S24 FE: 162.0*77.3*8.0. Display details: Dynamic AMOLED 2X, Infinity-O, capacitive touchscreen, HDR10+, 1B colors, peak brightness 2600 nits, 120 Hz refresh rate / S24: 6.2 in / S24+: 6.7 in / S24 Ultra: 6.8 in / S24 FE: 6.7 in. The handset weighs S24: 168 g / S24+: 197 g / S24 Ultra: 233 g / S24 FE: 213 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S24+ 5G is the S24 and S24+ North America/East Asia (exc. South Korea) & S24 Ultra Worldwide: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) / S24 and S24+ Worldwide: Samsung Exynos 2400 (4 nm) / S24 FE Worldwide: Samsung Exynos 2400e (4 nm) system-on-chip. CPU configuration: Snapdragon: Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) / Exynos: Deca-core (1x3.2GHz Cortex-X4 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 3x2.6GHz Cortex-A720 & 4x1.95GHz Cortex-A520). Graphics are handled by Snapdragon: Adreno 750 / Exynos: Xclipse 940 (based on AMD RDNA 3). It ships with 8 or 12GB LPDDR5X-8533 RAM of RAM. Storage options: S24: 128/256 GB / S24+: 256/512 GB / S24 Ultra: 256/512 GB, 1 TB / S24 FE: 128/256 GB / UFS 3.1 (128.
Camera
Front-facing camera: 12 MP, f/2.2, 25mm (wide), PDAF / Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps.
Battery and charging
The Samsung Galaxy S24+ 5G packs a S24: Li-ion 4000 mAh / S24+: 4900 mAh / S24 Ultra: 5000 mAh / S24 FE: 4700 mAh battery. Charging support: Qi wireless charging at 15W; wired charging at 25W (S24 and S24FE) or 45W (S24+ and S24 Ultra); reverse charging at 4.5W (wired and wireless).
Connectivity
Network support: 2G GSM and EDGE / CDMA / 3G HSPA / EVDO / 4G LTE / 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 6E, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE / S24+ and S24 Ultra: UWB / US models only: 5G mmWave. SIM configuration: 1x or 2x Nano-SIM and 1x eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G GSM and EDGE / CDMA / 3G HSPA / EVDO / 4G LTE / 5G NR |
LAUNCH | |
| Announced | S24, S24+ and S24 Ultra: / S24 FE: |
| Status | S24, S24+ and S24 Ultra: / S24 FE: |
BODY | |
| Dimensions | S24: 147 × 70.6 × 7.6 / S24+: 158.5 × 75.9 × 7.7 / S24 Ultra: 162.3 × 79 × 8.6 / S24 FE: 162.0 × 77.3 × 8.0 |
| Weight | S24: 168 g / S24+: 197 g / S24 Ultra: 233 g / S24 FE: 213 g |
| SIM | 1x or 2x Nano-SIM and 1x eSIM |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, Infinity-O, capacitive touchscreen, HDR10+, 1B colors, peak brightness 2600 nits, 120 Hz refresh rate / S24: 6.2 in / S24+: 6.7 in / S24 Ultra: 6.8 in / S24 FE: 6.7 in |
PLATFORM | |
| OS | Original: Android 14 with One UI 6.1 / Current: Android 16 with One UI 8 |
| Chipset | S24 and S24+ North America/East Asia (exc. South Korea) & S24 Ultra Worldwide: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) / S24 and S24+ Worldwide: Samsung Exynos 2400 (4 nm) / S24 FE Worldwide: Samsung Exynos 2400e (4 nm) |
| CPU | Snapdragon: Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) / Exynos: Deca-core (1x3.2GHz Cortex-X4 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 3x2.6GHz Cortex-A720 & 4x1.95GHz Cortex-A520) |
| GPU | Snapdragon: Adreno 750 / Exynos: Xclipse 940 (based on AMD RDNA 3) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | S24: 128/256 GB / S24+: 256/512 GB / S24 Ultra: 256/512 GB, 1 TB / S24 FE: 128/256 GB / UFS 3.1 (128 |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 25mm (wide), PDAF / Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers, Dolby Atmos |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 6E, tri-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.3, A2DP, LE / S24+ and S24 Ultra: UWB / US models only: 5G mmWave |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging at 15W; wired charging at 25W (S24 and S24FE) or 45W (S24+ and S24 Ultra); reverse charging at 4.5W (wired and wireless) |
| Battery Type | S24: Li-ion 4000 mAh / S24+: 4900 mAh / S24 Ultra: 5000 mAh / S24 FE: 4700 mAh |
MISC | |
| Models | S24 and S24+: Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue / S24 Ultra: Titanium Black, Titanium Grey, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange / S24 FE: Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |