Samsung Galaxy S25 Ultra 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE / CDMA
- Display—
- Camera200 MP
- Memory512 GB
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 15
Sponsored
The Samsung Galaxy S25 is a series of high-end Android-based smartphones manufactured, developed and marketed by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series. They collectively serve as the successor to the Galaxy S24 series. The S25, S25+ and S25 Ultra models were announced on January 22, 2025, at the Samsung's Galaxy Unpacked event in San Jose, California, and were released on February 7, 2025. Two additional models were also launched in the series: the Galaxy S25 Edge, was launched at Galaxy Unpacked on May 13, 2025, and was later released on May 30; and Galaxy S25 FE was launched on September 4, 2025 and was released to the market two weeks later on September 19, 2025.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | All except S25 FE: / Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 7 / S25 FE: Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
|---|---|
| Chipset | All except S25 FE: Qualcomm Snapdragon 8 Elite For Galaxy (3 nm) / S25 FE: Samsung Exynos 2400 |
| RAM | 12 GB across lineup. 16 GB for only S25 Ultra 1 TB (Asia exclusive) |
| Storage | 256/512 GB, 1 TB |
| Display | 6.9 in (498 ppi), |
| Main camera | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.12μm, dual pixel PDAF / HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-ion 5000 mAh |
| Charging | Super fast charging 2.0 at 45W |
| Weight | 218 g |
| Dimensions | H: 162.8 mm, W: 77.6 mm, D: 8.2 mm |
Design and display
The Samsung Galaxy S25 Ultra 5G features a modern display measuring H: 162.8 mm, W: 77.6 mm, D: 8.2 mm. Display details: 6.9 in (498 ppi),. The handset weighs 218 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S25 Ultra 5G is the All except S25 FE: Qualcomm Snapdragon 8 Elite For Galaxy (3 nm) / S25 FE: Samsung Exynos 2400 system-on-chip. CPU configuration: 2x 4.47 GHz Oryon (Phoenix L) and 6x 3.53 GHz Oryon (Phoenix M). Graphics are handled by Adreno 830. It ships with 12 GB across lineup. 16 GB for only S25 Ultra 1 TB (Asia exclusive) of RAM. Storage options: 256/512 GB, 1 TB.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy S25 Ultra 5G: 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3",. Front-facing camera: 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.12μm, dual pixel PDAF / HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30fps.
Battery and charging
The Samsung Galaxy S25 Ultra 5G packs a Li-ion 5000 mAh battery. Charging support: Super fast charging 2.0 at 45W.
Connectivity
Network support: 2G GSM / 3G WCDMA / 4G LTE / 5G. Connectivity options include UWB. SIM configuration: 1× or 2× nano-SIM and 2× eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G GSM / 3G WCDMA / 4G LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2025 |
BODY | |
| Dimensions | H: 162.8 mm, W: 77.6 mm, D: 8.2 mm |
| Weight | 218 g |
| SIM | 1× or 2× nano-SIM and 2× eSIM |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.9 in (498 ppi), |
PLATFORM | |
| OS | All except S25 FE: / Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 7 / S25 FE: Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | All except S25 FE: Qualcomm Snapdragon 8 Elite For Galaxy (3 nm) / S25 FE: Samsung Exynos 2400 |
| CPU | 2x 4.47 GHz Oryon (Phoenix L) and 6x 3.53 GHz Oryon (Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512 GB, 1 TB |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Single | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.12μm, dual pixel PDAF / HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers, Dolby Atmos |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Super fast charging 2.0 at 45W |
| Battery Type | Li-ion 5000 mAh |
MISC | |
| Models | Titanium Silverblue, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Gray, Titanium Jadegreen, Titanium Jetblack, Titanium Pinkgold |