Samsung Galaxy S25 5G
Updated May 2026
- Network5G / LTE / CDMA
- Display—
- Camera50 MP
- Memory512 GB
- Battery4000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Galaxy S25 is a series of high-end Android-based smartphones manufactured, developed and marketed by Samsung Electronics as part of its flagship Galaxy S series. They collectively serve as the successor to the Galaxy S24 series. The S25, S25+ and S25 Ultra models were announced on January 22, 2025, at the Samsung's Galaxy Unpacked event in San Jose, California, and were released on February 7, 2025. Two additional models were also launched in the series: the Galaxy S25 Edge, was launched at Galaxy Unpacked on May 13, 2025, and was later released on May 30; and Galaxy S25 FE was launched on September 4, 2025 and was released to the market two weeks later on September 19, 2025.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite For Galaxy (3 nm) |
|---|---|
| RAM | 12 GB across lineup. 16 GB for only S25 Ultra 1 TB (Asia exclusive) |
| Storage | 128/256/512 GB |
| Display | 6.2 in (416 ppi), |
| Main camera | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", |
| Selfie camera | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.12μm, dual pixel PDAF / HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-ion 4000 mAh |
| Charging | Super fast charging at 25W |
| Weight | 162 g |
| Dimensions | H: 146.9 mm, W: 70.5 mm, D: 7.2 mm |
Design and display
The Samsung Galaxy S25 5G features a modern display measuring H: 146.9 mm, W: 70.5 mm, D: 7.2 mm. Display details: 6.2 in (416 ppi),. The handset weighs 162 g and is built in a Slate form factor.
Performance
Powering the Samsung Galaxy S25 5G is the Qualcomm Snapdragon 8 Elite For Galaxy (3 nm) system-on-chip. CPU configuration: 2x 4.47 GHz Oryon (Phoenix L) and 6x 3.53 GHz Oryon (Phoenix M). Graphics are handled by Adreno 830. It ships with 12 GB across lineup. 16 GB for only S25 Ultra 1 TB (Asia exclusive) of RAM. Storage options: 128/256/512 GB.
Camera
The rear camera system on the Samsung Galaxy S25 5G: 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56",. Front-facing camera: 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.12μm, dual pixel PDAF / HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30fps.
Battery and charging
The Samsung Galaxy S25 5G packs a Li-ion 4000 mAh battery. Charging support: Super fast charging at 25W.
Connectivity
Network support: 2G GSM / 3G WCDMA / 4G LTE / 5G. Connectivity options include UWB. SIM configuration: 1× or 2× nano-SIM and 2× eSIM.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G GSM / 3G WCDMA / 4G LTE / 5G |
LAUNCH | |
| Status | Available. Released 2025 |
BODY | |
| Dimensions | H: 146.9 mm, W: 70.5 mm, D: 7.2 mm |
| Weight | 162 g |
| SIM | 1× or 2× nano-SIM and 2× eSIM |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 6.2 in (416 ppi), |
PLATFORM | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite For Galaxy (3 nm) |
| CPU | 2x 4.47 GHz Oryon (Phoenix L) and 6x 3.53 GHz Oryon (Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128/256/512 GB |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Single | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1.12μm, dual pixel PDAF / HDR, HDR10+ / 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers, Dolby Atmos |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band |
| Bluetooth | 5.x |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Super fast charging at 25W |
| Battery Type | Li-ion 4000 mAh |
MISC | |
| Models | Icyblue, Mint, Navy, Silver Shadow, Pinkgold, Coralred, Blueblack |