Samsung Galaxy S4 mini I9195I
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.3 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S4 mini I9195I at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 124.6 x 61.3 x 8.9 mm (4.91 x 2.41 x 0.35 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White Frost, Black Mist |
| Models | GT-I9195 |
| Price | About 209 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S4 mini I9195I released?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I was announced 2015, June.
What is the Samsung Galaxy S4 mini I9195I's display size?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S4 mini I9195I have?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S4 mini I9195I have?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S4 mini I9195I have?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy S4 mini I9195I battery capacity?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I has a 1900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S4 mini I9195I support 5G?
No, the Samsung Galaxy S4 mini I9195I does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S4 mini I9195I run?
The Samsung Galaxy S4 mini I9195I runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S4 mini I9195I?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S4 mini I9195I at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN