Samsung Galaxy S4 zoom
4.6/ 10
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera16 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2330 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung Galaxy S4 zoom is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 16 MP main camera, a 2330 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung Galaxy S4 zoom at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-C105 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 125.5 x 63.5 x 15.4 mm (4.94 x 2.5 x 0.61 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Pega-Dual +XMM6262 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Xenon flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, 1/2.33", 24-240mm, 10x optical zoom, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2330 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Dynamic Black |
| Models | SM-C1010, SM-C101 |
| Price | About 312 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S4 zoom released?
The Samsung Galaxy S4 zoom was announced 2013, June.
What is the Samsung Galaxy S4 zoom's display size?
The Samsung Galaxy S4 zoom has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S4 zoom have?
The Samsung Galaxy S4 zoom comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S4 zoom have?
The Samsung Galaxy S4 zoom is available with 8GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S4 zoom have?
The Samsung Galaxy S4 zoom features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S4 zoom battery capacity?
The Samsung Galaxy S4 zoom has a 2330 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S4 zoom support 5G?
No, the Samsung Galaxy S4 zoom does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S4 zoom run?
The Samsung Galaxy S4 zoom runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S4 zoom?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S4 zoom at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.