Samsung Galaxy S5 Active
4.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 Active is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 Active at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T, Bell |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 145.3 x 73.4 x 8.9 mm (5.72 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 170.1 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB (11.2GB user available), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Camo Green, Titanium Grey, Ruby Red |
| Models | SM-G870A, SC-02G, SM-G870D, SM-G870F, SM-G870W |
| Price | About 446 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 Active released?
The Samsung Galaxy S5 Active was announced 2014, May.
What is the Samsung Galaxy S5 Active's display size?
The Samsung Galaxy S5 Active has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 Active have?
The Samsung Galaxy S5 Active comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 Active have?
The Samsung Galaxy S5 Active is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 Active have?
The Samsung Galaxy S5 Active features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 Active battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 Active has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 Active support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 Active does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 Active run?
The Samsung Galaxy S5 Active runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 Active?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 Active at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.