Samsung Galaxy S5 Duos
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 Duos is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 Duos at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.6", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Dual | Dual video call |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Shimmery White, Electric Blue and Copper Gold |
| Models | SM-G900FD |
| Price | About 469 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 Duos released?
The Samsung Galaxy S5 Duos was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy S5 Duos's display size?
The Samsung Galaxy S5 Duos has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 Duos have?
The Samsung Galaxy S5 Duos comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 Duos have?
The Samsung Galaxy S5 Duos is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 Duos have?
The Samsung Galaxy S5 Duos features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 Duos has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 Duos run?
The Samsung Galaxy S5 Duos runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 Duos at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN