Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F
6.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 450 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1/2.6", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Shimmering White, Electric Blue, Copper Gold |
| Models | SM-G901F |
| Price | About 430 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F released?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F was announced 2014, August.
What is the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F's display size?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F have?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F have?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F have?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F run?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 LTE-A G901F at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.