Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S
3.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.1 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 450 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.5 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~577 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1/2.6", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2.1 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, heart rate |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Shimmering White, Electric Blue, Copper Gold, Sweet Pink, Glam Red |
| Models | SM-G906S, SM-G906K, SM-G906L |
| Price | About 334 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S released?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S was announced 2014, June.
What is the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S's display size?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S have?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S have?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S have?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S run?
The Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 LTE-A G906S at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.