Samsung Galaxy S5 mini Duos
5.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 mini Duos is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 mini Duos at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 131.1 x 64.8 x 9.1 mm (5.16 x 2.55 x 0.36 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Shimmery White |
| Models | SM-G800H |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 mini Duos released?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos was announced 2014, August.
What is the Samsung Galaxy S5 mini Duos's display size?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 mini Duos have?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 mini Duos have?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 mini Duos have?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 mini Duos battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 mini Duos support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 mini Duos does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 mini Duos run?
The Samsung Galaxy S5 mini Duos runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 mini Duos?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 mini Duos at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.