Samsung Galaxy S5 Neo
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy S5 Neo is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy S5 Neo at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G903F |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - G903F |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.9, 31mm (standard), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, Gold |
| Models | SM-G903F, SM-G903W, SM-G903M |
| Price | About 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S5 Neo released?
The Samsung Galaxy S5 Neo was announced 2015, August.
What is the Samsung Galaxy S5 Neo's display size?
The Samsung Galaxy S5 Neo has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S5 Neo have?
The Samsung Galaxy S5 Neo comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S5 Neo have?
The Samsung Galaxy S5 Neo is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S5 Neo have?
The Samsung Galaxy S5 Neo features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Samsung Galaxy S5 Neo battery capacity?
The Samsung Galaxy S5 Neo has a 2800 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S5 Neo support 5G?
No, the Samsung Galaxy S5 Neo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S5 Neo run?
The Samsung Galaxy S5 Neo runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S5 Neo?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S5 Neo at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN